تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

ساختن خانواده خوب وکتابخوان
  ساختن یک خانواده صمیمی و کتابخوان خانه ای سرشار از کتابها و مجلات خواندنی ، فضای مناسبی است تا بچه ها را مشتاق به مطالعه بار بیاورد . چه کتابهایی را شما باید مطالعه کنید ؟ از کودکانتان در باره ی علایقشان بپرسید . اگر کودک برای این نظرسنجی کوچک است ، کتابدار محله تان می تواند پیشنهادهای خوبی را درباره کتابهای مناسب با سن بچه تان به شما ارائه دهد

  انتخابهای متفاوتی داشته باشید:

  کتابهای جذاب و یا داستانهای متنوع انتخاب کنید . کودکان بزرگتر از تنوع لذت می برند : کتابهای داستانی ، غیر داستانی و همچنین اشعار همراه با واژه نامه و دیگر کتابهای مرجع ، کودکان داستان ها را می فهمند ولی ممکن است نتوانند تنهایی آنها را بخوانند . اگر کتابهایی کودک شما را جذب می کند که خواندن آنها برای کودکان سخت است ازاین فرصت برای با هم خواندن ، استفاده کنید . کودکان کوچکتر می توانند تصاویر کتاب را تماشا کنند و سوال هایی بپرسند .

  مطالعه را فقط به کتاب محدود نکنید:

  کودکان می توانند از نشریات زیر هم لذت ببرند :

  مجله ی کودکان

  کتابهای صوتی

  کارت پستالهای خویشاوندان

  آلبوم عکس

  کتابهای قدیمی

  روزنامه ها

  کتابهای تصویری

  اینترنت

  برای پرورش یک کودک کتاب دوست ، لازم نیست پول زیادی خرج کنید ! از کتابخانه محلتان استفاده کنید ویا کتابها را با دیگر والدین مبادله کنید .

  کتابها را در دسترس کودکان قرار دهید:

  کتابهای کودکان را کنار دیگر اسباب بازی ها نگاه داری کنید تا دسترسی به آنها برای کودکان آسان شود . داشتن صندلی بلند می تواند در لحظات مناسب به بچه ها کمک کند . کتابهای پلاستیکی حتی در وان حمام هم قابل استفاده هستند . کتابها را کنار راحتی ها و مبل ها نگاهداری کنید که با این کار می توانید دسترسی به آنها را در لحظات استراحت آسان کنید . پس شما بعد از خوردن غذا یا چرت زدن هم می توانید مطالعه کنید .

  محلی خاص برای مطالعه بسازید:

  همین طور که کودکان رشد می کنند کتابهای مناسب با سن آنها را در قفسه های مورد علاقه شان که دست به آنها می رسد نگه داری کنید . این قفسه ها را جذاب و مرتب نگه دارید . بعضی کتابها را با جلدهای خاص پوشش دهید تا راحتر پیدا شوند . کنار جایی که آنها معمولا زیاد می نشینند ، سبدی پر از کتابها و مجله قرار دهید . یک مکان دنج برای مطالعه بسازید و کودکان را تشویق کنید هر روز در ساعتی مشخص در آن مکان مشغول مطالعه شوند .

  مکان مطالعه را زیبا نگه دارید:

  مطمئن شوید که مکان های مطالعه نور کافی داشته باشند . مرتب موضوعات را عوض کنید ، کتابهای فصلی قرار دهید مجلات مختلف و تازه بیاورید و کتابهایی را بگذارید که در ارتباط با علائق و مطالعه ی آنها در مدرسه است .

  مکان مطالعه را با کارهای هنری فرزندتان و همچنین نوشته ها تزیین کنید . یک پخش کننده سی دی و یا نوار در آن نزدیکی برای کتابهای صوتی قرار دهید .

  بازی با کتابها و لمس با آنها نیز راه مهم و مناسبی برای بهتر کردن روابط کودکان با کتاب است . محلی را برای نوشتن و یا چسباندن کارهای هنری و نوشتاری کودکان اختصاص دهید و کودکان را به ساختن کتاب یا پوستر و روزنامه دیواری و غیره تشویق کنید .کودکان عاشق این هستند که کتابهای ساخت خودشان را بخوانند یا آن را به خانواده و دوستشان بدهند .

  درباره فضای حاکم بر خانه فکر کنید .

  راه های دیگر برا ی تشویق کودکان به مطالعه :

  - به کودکانتان روزانه ،فرصتی بدهید تا در آرامش و سکوت مطالعه کنند .

  - زمان تماشای تلویزیون ، کامپیوتر و بازی های کامپیوتری را محدود کنید تا مطمئن شوید کودک وقت کافی برای مطالعه دارد .

  - با همدیگر بخوانید. به کودکانتان پیشنهاد دهید با صدای بلند بخواند.و یا از یک مجله ی مورد علاقه اش برای شما بخواند یکدیگر را به با هم خوانی عادت دهید و در زمان آرامش با هم کتاب بخوانید.

   

  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ یکشنبه 9 فروردين 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 2 آبان 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :161576
 • بازدید امروز :112650
 • بازدید داخلی :8795
 • کاربران حاضر :150
 • رباتهای جستجوگر:326
 • همه حاضرین :476

تگ های برتر